#

01

www.toheating.cz

PRInCIP technologie ToHeating

Martin Tobořík

 
 

 

 

ELEKTROKOTEL

 Elektrické kotle jsou moderní, pohodlné, ekologické a snadné na ovládání. Elektrokotel je vhodným zdrojem tepla pro domy a byty s nízkou tepelnou ztrátou. Že je provoz elektrokotle drahý, platilo zejména u starších, nezateplených domů. V případě moderních pasivních a nízkoenergetických domů už rozdíly nákladů na palivo nehrají tak velkou roli. Při vytápění elektřinou lze navíc využít sníženou tarifní sazbu na všechny spotřebiče v domácnosti, a tím ještě více ušetřit. Výhody elektrokotle oceníte též v malých bytech. Elektrokotel samotný je většinou malý, a není proto problém jej umístit i do stísněných podmínek. Navíc na rozdíl od plynového kondenzačního kotle nevyžaduje elektrokotel ani přístup vzduchu, ani odvod kondenzátu, ani odkouření. No a samozřejmě malý být spotřebuje menší množství energie na vytápění, což elektrokotel v konkurenci dalších technologií vytápění zvýhodňuje.

Na rozdíl od kotlů na uhlí nebo krbových kamen nemusíte s elektrokotli řešit skladování a nakupování fosilních paliv. Elektrické vytápění je tedy pohodlnější a také ekologičtější. Navíc nejsou elektrokotle vůbec hlučné, takže je můžete nainstalovat přímo ve svém bytě.

Elektrický kotel se může spouštět automaticky a dokáže také udržovat teplotu, kterou si jednoduše nastavíte. Tuhle funkci oceníte, obzvlášť pokud kombinujete elektrické vytápění s jiným zdrojem vytápění. Kotel na elektřinu se může hodit také v případě, že je váš hlavní zdroj tepla slabý a ve velmi chladných dnech již jeho výkon nestačí. Tyto kotle tak často doplňují tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, které při velkých mrazech nemusí pracovat efektivně.

Technické parametry elektrokotle

Elektrokotle bývají zpravidla závěsné a jejich účinnost může být až 99 %. Elektrokotle se připojují k pevnému třífázovému elektrickému rozvodu síťového napětí a z důvodu velkého příkonu je nutné mít dostatečně silný jistič.

Na trhu jsou dva hlavní typy elektrických kotlů:

Přímotopný elektrokotel


Přímotopný elektrický kotel má téměř bezobslužný a bezhlučný provoz a jeho výhodou je okamžitý výkon. Nevýhodou vyšší spotřeba elektřiny na vytápění.

Elektrokotel se zásobníkem

Elektrokotel s akumulací tepla sice nevyžaduje plný elektrický příkon, ale je třeba počítat s prostorem pro akumulační nádrž na vodu. Elektrokotel s akumulací tepla pracuje na tzv. teplovodním principu, kdy odporové topné tyče ohřívají vodu v topné soustavě. Ta je potom poháněna oběhovým čerpadlem do radiátorů nebo do podlahového topení. Elektrokotle s ohřevem vody lze proto použít i na ústřední vytápění.

Princip elektrokotle
Elektrokotel pracuje na principu zapnuto–vypnuto, přičemž délky jednotlivých cyklů určuje regulační termostat v domě. Způsob spínání výkonu lze vybrat podle nároku na umístění elektrokotle. Maximální teplota vody na výstupu z nádoby je hlídána termostatem, běžně bývá 85 °C a je jištěná tepelnou pojistkou. Samotný elektrokotel může být volitelně vybaven čerpadlem pro nucený oběh kapaliny, manometrem, expanzomatem a pojišťovacím ventilem. Plná výbava elektrokotle tak dává kompaktní řešení pro vytápění objektů bez nároků na velikost a vybavení kotelen. Pomocí elektrokotle s nepřímotopným zásobníkem v objemu mezi 60 až 500 l lze řešit ohřev teplé vody pro celý dům.